بازگشت کامل‌ترین کتاب مقدس به بریتانیا پس از ۱۳۰۲ سال

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، نسخه موسوم به کُدکس آمیاتینوس یک کتاب مقدس زیبا و بزرگ است که راهب‌های نورثامبریا آن را سال ۷۱۶ میلادی کامل و سپس در ایتالیا به پاپ گرگوری دوم اهدا کردند. کتابخانه بریتانیا پنجشنبه گذشته اعلام کرد قصد دارد کتاب مقدس را از کتابخانه فلورنتین فلورانس به امانت بگیرد و سال ۲۰۱۸ در نمایشگاه تاریخ، هنر، ادبیات و فرهنگ بریتانیای آنگلوساکسون در ۲۰۱۸ به نمایش بگذارد.

کارشناسان معتقدند کدکس آمیاتینوس یکی از شگفت‌انگیزترین گنجینه‌های تمدن آنگلوساکسون است اما به دلایلی چندان در محافل علمی و دانشگاهی شناخته‌شده نیست. بخشی از اهمیت این کتاب مقدس به واسطه ابعاد و اندازه‌های آن است؛ حدود نیم متر ارتفاع و بیش از ۳۴ کیلوگرم وزن که حاصل استفاده از پوست بیش از هزار حیوان برای نوشتن روی آن بوده است.

نمایشگاه تاریخ، هنر، ادبیات و فرهنگ بریتانیای آنگلوساکسون پاییز سال آینده برگزار می‌شود و قرار است علاوه بر نسخه بسیار ارزشمند کتاب مقدس، چند قطعه دیگر هم در آن در معرض دید عموم قرار بگیرد؛ از جمله آرشیو شخصی پنه‌لوپه فیتزجرالد، نویسنده انگلیسی برنده بوکر که سال ۲۰۰۰ در ۸۳ سالگی از دنیا رفت.


Source Article from http://www.hamshahrionline.ir/details/391196