تاریخ‌سازی هیمید ۶۳ ساله | هنرمند رنگین‌پوست برنده جایزه ترنر شد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، جایزه ترنر که از ۱۹۸۴ هر سال به برترین هنرمند تجسمی زیر ۵۰ سال بریتانیا اهدا می‌شد، امسال شرط بازه سنی را کنار گذاشت تا هنرمندان بالای ۵۰ سال هم بتوانند برای به دست آوردن آن تلاش کنند. به این ترتیب، اولین جایزه در دوره تازه به هنرمندی رسید که اصالتی آفریقایی دارد و شش دهه پیش در پادشاهی زنگبار (تانزانیای امروز) به دنیا آمد و بیش از سه دهه پیشینه فعالیت هنری دارد.

هیمید که توانایی‌هاش در تمام این سال‌ها نادیده و کم‌ارزش گرفته شده، حالا با بردن جایزه ترنر وارد دورانی تازه می‌شود. او در بسیاری از آثار خود مفاهیمی چون تاریخ استعمارگری، نژادپرستی و نادیده‌گرفتن‌های ساختارمند را به کار برده و حالا قصد دارد با ۲۵ هزار پوندی که همراه جایزه ترنر از تیت گالری لندن گرفته، علاوه بر حمایت از هنرمندان دیگر یک جفت کفش خوب هم برای خودش بخرد!

هنرمند آفریقایی‌تبار پس از گرفتن جایزه خود در شهر هال، درباره این موفقیت گفت: «من هرگز از سوی نمایشگاه‌گردان‌ها یا دیگر هنرمندان نادیده گرفته نشدم. بلکه معتقدم هرگز در رسانه‌ها نبودم که آن هم دلیل دارد؛ آثار من پیچیده‌تر از آن بودند که بحث‌انگیز شوند. فکر می‌کنم مفاهیم مورد نظر من پیچیده و چندلایه بودند و طبعا شما هم باید به فکر فروختن روزنامه‌یتان باشید!» این جایزه به واسطه برگزاری سه نمایشگاه در آکسفورد، بریستول و ناتینگهام به هیمید اهدا شد.

هیمید استاد هنر معاصر در دانشگاه سنترال لنکشایر است و با افزودن جایزه ترنر به سیاهه افتخارهای خود می‌تواند آینده‌ای بسیار درخشان‌تر پیش رو داشته باشد. این جایزه معتبر ۲۵ هزار پوندی پیش‌تر به هنرمندانی چون ریچل وایت‌رید، دیمین هرست، گریسن پری، جرمی دلر و سال گذشته به هلن مارتن اهدا شده است.


Source Article from http://www.hamshahrionline.ir/details/391670