جایزه معنوی برای امیرخانی | جایزه ادبی جلال در سه بخش برگزیده نداشت

به گزارش همشهری آنلاین، جایزه ادبی جلال که بیشتر به خاطر امساک در معرفی برگزیدگان و دادن سکه به برترین‌ها شناخته شده، امسال هم در سه بخش اصلی برگزیده نهایی نداشت. در بخش ویژه یک دهه ادبیات اقتصادی و پیامدهای اجتماعی، کتاب‌های «سرگذشت کارنامه کارآفرینان ایرانی» نوشته رضا یادگاری و مهشید ثنایی‌فرد، «پنجره‌ای به گذشته» مهراد مهرجو و متین غفاریان، «برج سکوت» حمیدرضا منایی، «سایه اژدها» نوشته محمدعلی گودینی، «میر نامیرا» نوشته میکائیل عظیمی، «شازده حمام» محمدحسین پاپلی یزدی و «نفحات نفت» رضا امیرخانی برگزیده شدند.

نکته جالب معرفی برگزیدگان این بخش، حضور امیرخانی روی صحنه بود. خالق «جانستان کابلستان» و «قیدار» که «نفحات نفت» او سال ۸۹ به بازار آمده بود، پس از دریافت جایزه خود خطاب به حاضران در تالار وحدت چنین گفت: «واژه مجوز با جایزه همخانواده نیست. من تا زنده‌ام دنبال مجوز می‌دوم و از وزارت ارشاد هم جایزه نمی‌گیرم. به همین خاطر بخش معنوی جایزه را قبول می‌کنم و بخش مادی آن را نمی‌پذیرم.»

در بخش نقد ادبی داوران اثری را شایسته دریافت جایزه برگزیده ندانستند و از «بلاغت از آتن تا مدینه» داوود عمارتی‌مقدم و «درآمدی بر تحلیل انتقادی گفتمان روایی» حسین صافی پیرلوجه تقدیر کردند. سرور مولایی، امیرعلی نجومیان و علیرضا نیکویی داوران این بخش بودند. بخش مستندنگاری هم برگزیده نداشت و «آنک پاریس» میرجلال‌الدین کزازی و «سفر دیدار» محمدرضا توکلی‌صابری شایسته تقدیر شدند. مرتضی سنگری، مریم برادران و مصطفی رحیمی این بخش را داوری کردند.

در بخش داستان کوتاه داوران اثر برگزیده معرفی نکردند و ضمن تجلیل از داریوش احمدی برای «خانه کوچک ما»، مجموعه داستان «اسم شوهر من تهران است» زهره شعبانی را شایسته تقدیر دانستند. محمد حنیف، محمد کشاورز و مصطفی جمشیدی اعضای هیات داوری این بخش بودند.

در بخش رمان و داستان بلند، داوران کتاب‌های «این خیابان سرعت‌گیر ندارد» مریم جهانی و «بی‌کتابی» محمدرضا شرفی خبوشان را برگزیده مشترک و برنده ۳۰ سکه بهار آزادی معرفی کردند. ابراهیم زاهدی مطلق، محمدرضا بایرامی و علی چنگیزی داوران بخش رمان و داستان بلند دهمین جایزه ادبی جلال بودند.


Source Article from http://www.hamshahrionline.ir/details/394732