حال تئاتر بهتر از سینماست

  • نقاشی‌های سیابش بعد از هدایت

سجادی که در ۶سال گذشته نقاشی‌های خود را در قالب نمایشگاه انفرادی در گالری‌های مختلف تهران و شهرستان‌ها به نمایش گذاشته، این‌بار نیز در نخستین‌ماه زمستان قصد دارد، ۲نمایشگاه نقاشی را در شیراز و تهران برپا کند. این فیلمساز درباره گالری‌هایش به همشهری می‌گوید:«سال‌های گذشته نمایشگاه نقاشی‌هایم را در گالری شمس برگزار می‌کردم، یکی از آنها عنوان «لدان راگا» با موضوع صادق هدایت و بوف کور بود و امسال قصد دارم نقاشی‌هایم را به گالری سایه ببرم. این نمایشگاه ادامه سیاووشان است و اسم نگاره‌ها «سیابش» بوده که عنوانی ترکیبی است که خود ساخته‌ام».

کارگردان فیلم «اثیری» همچنین به ترکیب نام «سیابش» اشاره می‌کند:«این کلمه از سیاه به علاوه بش به‌معنای خوش بودن، درست شده و به‌گونه‌ای معادل حاجی‌فیروز امروزی است.» نمایشگاه نقاشی سیابش که از هفته پایانی دی‌ماه کار خود را آغاز می‌کند شامل ۱۴تابلوی نقاشی بزرگ و ۱۰تابلوی کوچک است و سجادی درباره جزئیات نمایشگاهش در شیراز هم یادآور می‌شود:«در ۲هفته اول دی‌ماه نیز ۲نمایشگاه نقاشی در شیراز خواهم داشت که در این نمایشگاه‌ها مجموعه نقاشی‌های قبلی‌ام با موضوع صادق هدایت و نقاشی‌های جدیدم (سیابش) خواهد بود».

  • اجرای نمایش «سیابش» در اسفندماه

محمدعلی سجادی که همیشه با برگزاری نمایشگاهی از آثارش سعی می‌کند، مجموعه‌ای با موضوع موردنظر خود را به مخاطب ارائه دهد، قصد دارد بعد از پایان نمایشگاهش، نمایشی با عنوان «سیابش» را نیز در اسفند‌ماه و بعد از پایان جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر روی صحنه ببرد. او که اخیرا بعد از نمایشگا‌ه‌های نقاشی‌ای با موضوع هدایت، «بوف نه‌چندان کور» را در تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه برده است، درباره تئاتر «سیابش» توضیح می‌دهد:«این اثر ادامه کار اسطوره‌های سیاوش است که قصد دارم در تماشاخانه ارغنون آن را روی صحنه ببرم.

نمایشنامه را زمستان سال گذشته نوشتم و هم‌اکنون مقدمات را برای انتخاب بازیگران نمایش فراهم می‌کنم.» به گفته سجادی نمایش ۲بازیگر زن و مرد دارد. سجادی درباره انتخاب بازیگرانش از میان بازیگران تئاتر یا سینما یادآور می‌شود:«برایم بازیگر سینما و تئاتر فرقی ندارد، مهم این است که بازیگر به‌خوبی از عهده نقش بربیاید؛ چرا که نقش‌ها تقریبا سخت است.»

او همچنین با اشاره به این نکته که تئاتر «سیابش» مدرن است و از یک سو تفسیری از اسطوره سیاوش را دربرمی‌گیرد و از سوی دیگر برای ایام نوروز نیز مناسب است، توضیح می‌دهد:«در این نمایش ۲آیین چهارشنبه‌آخر سال و موضوع گذر از آتش و آیین نوروز مورد توجه قرار گرفته. وقتی سیاووش به جهان مردگان می‌رود و بازمی‌گردد در قالب فیروز است که صورت سیاه فیروز مرگ است و لباس قرمزش نشانه خون.»

  • حال خوش تئاتر

کارگردان فیلم «شیفته» وضعیت هنرهای نمایشی و تجسمی را از سینما بهتر توصیف کرده و ادامه می‌دهد:«درست است که تئاتر هم چالش‌ها و مشکلات خود را دارد اما در تئاتر اتفاقات بهتری در حال رخ دادن است. سینما که هنر گرانی است، هم‌اکنون در چرخه هولناکی قرار گرفته اما حال تئاتر بهتر از سینماست».

  • «طلاقم بده به‌خاطر گربه‌هایم» در جشنواره فیلم فجر

سجادی که در جشنواره سال گذشته فیلم «تمرینی برای اجرا» را به جشنواره فجر آورده بود، امسال نیز با «طلاقم بده به‌خاطر گربه‌هایم» در سی‌وششمین جشنواره فجر حضور دارد. او فرم حضور در جشنواره را پر کرده و می‌گوید:«فیلمبرداری فیلم اواخر سال گذشته پایان یافته و برای نمایش در جشنواره آماده است.

فیلمنامه براساس یک رخداد واقعی به نگارش درآمده و یک ملودرام روان‌شناختی است. این فیلم داستان زندگی زوجی جوان را روایت می‌کند که به دادگاه مراجعه کرده و تقاضای طلاق می‌دهند. دلیل اصلی آنها برای این جدایی تنها به‌خاطر گربه‌هاست».

سجادی در آخرین ساخته‌اش از بازیگران معروف استفاده نکرده و البته رضا مولایی- یکی از بازیگران تئاتری- نیزدر فیلم نقش دارد، به گفته سجادی «طلاقم بده به‌خاطر گربه‌هایم» ۴بازیگر داشته که جدا از رضا مولایی، ۳نفر آنها برای نخستین‌بار جلوی دوربین قرار گرفته‌اند و به سینما معرفی می‌شوند. مریم همتیان، جلال ترابی وشیرین ولی‌پور، ۳بازیگر دیگر فیلم هستند. مراحل تروکاژ این فیلم توسط امیررضا معتمدی انجام شده و خود سجادی تدوین فیلم را برعهده دارد.


Source Article from http://www.hamshahrionline.ir/details/391512