فروش ۱۵ میلیارد تومانی هشتمین حراج تهران | فرمانفرماییان بر صدر بازار هنر نشست

به گزارش همشهری آنلاین، هشتمین حراج تهران که دومین دوره حراج اختصاصی هنر معاصر ایران بود، شامگاه جمعه ۲۲ دی با ارتقای رکورد خود و خلق دستاوردهای تازه برای هنر معاصر در هتل پارسیان آزادی برگزار شد. اهمیت فروش نزدیک به ۱۵ میلیارد تومانی حراج زمانی بیشتر روشن می‌شود که بدانیم امسال مدرنیست‌های بزرگ و صاحبنام بازار مانند سهراب سپهری، پرویز تناولی، محمد احصایی و… در آن حاضر نبودند و مشابه همین رویداد سال گذشته ۱۲ میلیارد فروش داشت.

در حراج هشتم آثار ۲۴ هنرمند برای نخستین‌بار به خریداران پیشنهاد شد و در عین حال نسبت به دور نخست شاهد ۶۴ تغییر در چینش هنرمندان بود. امسال برای نخستین‌بار یک زن (منیر فرمانفرییان) عنوان گران‌قیمت‌ترین هنرمند را از آن خود کرد، سه اثر معاصر مرز یک میلیارد را فتح کردند، یک قطعه عکس از دوران دفاع مقدس مربوط به عملیات کربلای پنج با نزدیک به سه برابر رشد نسبت به قیمت پایه حائز بالاترین جهش شد و ۳۵ اثر بالای ۱۰۰ میلیون چکش خوردند.

در شبی که حسین پاکدل برای چهارمین بار چکش حراجی را دست گرفته بود، فرمانفرماییان ۹۵ ساله با فروش اثر آیینه‌کاری سه‌لته‌ای به مبلغ یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان گران‌ترین اثر حراج هشتم تهران را به نام خود زد و دو اثر دیگر روی یک میلیارد ایستادند: کامران یوسف‌زاده، هنرمند ۶۱ ساله مقیم نیویورک در نخستین حضور در حراج تهران با گنبد سفید و فرهاد مشیری، هنرمند پرآوازه ۵۴ ساله هم با نقاشی دولته‌ای از سری معروف کوزه‌ها یک میلیاردی شدند.

مشیری در عین حال رکورد چهارم این شب را هم از آن خود کرد آن هم با نقاشی کاسه سیاه کوچک که ۵۵۰ میلیون تومان چکش خورد. منوچهر یکتایی ۹۵ ساله با یک نقاشی آبستره بدون عنوان ۵۰۰ میلیون تومانی شد و در جایگاه پنجم قرار گرفت. ضمن اینکه چهار اثر بالای ۴۰۰ میلیون تومان ایستادند: نقاشی زنده‌یاد فریده لاشایی از سری دکتر مصدق، تابلوی پیکار زرفام از رضا درخشانی و تابلوی بدون عنوان حسین زنده‌رودی هر کدام ۴۶۰ میلیون تومان فروخته شدند.

نقاشی دولته‌ای آیدین آغداشلو از خاطرات انهدام با ۴۴۰ میلیون تومان جزو بالانشین‌ها بود و ۱۲ اثر بالای ۲۰۰ میلیون چکش خوردند. منصور قندریز ۳۴۰ میلیون، کوروش شیشه‌گران ۳۲۰ میلیون، قاسم حاجی‌زاده، فریده لاشایی و امیرمسعود اخوان‌جم (هر کدام ۳۰۰ میلیون)، محمدحسین عماد، منیر فرمانفرماییان و رضا درخشانی (هر یک ۲۸۰ میلیون)، حسین زنده‌رودی ۲۶۰ میلیون، پرویز کلانتری ۲۲۰ میلیون و زنده‌یاد عباس کیارستمی ۲۰۰ میلیون تومان در این گروه بودند.

در هشتمین حراج تهران عکسی از عملیات کربلای پنج، اثر خیره‌کننده سعید صادقی که قیمت برآورد ابتدایی آن ۲۰ میلیون پیشنهاد شده بود، با جهشی قابل ملاحظه ۵۵ میلیون تومان به فروش رسید تا یکی از شگفتی‌های شب پرستاره هتل پارسیان آزادی رقم بخورد. صادقی همان عکاسی است که یوسف حاتمی‌کیا مستند تحسین‌شده «چشم جنگ» را به تهیه‌کنندگی پدرش ابراهیم حاتمی‌کیا درباره او ساخته است.

سیدمحمد بهشتی، مرتضی کاظمی، حجت‌الله ایوبی، بیتا فرهی، فرشته طائرپور، مهدی کرم‌پور، افشین هاشمی، روزبه نعمت‌اللهی و نزدیک به ۷۰۰ خریدار، هنرمند، خبرنگار و علاقه‌مند هنر از نزدیک نظاره‌گر هشتمین حراج تهران بودند.


Source Article from http://www.hamshahrionline.ir/details/395295