مرگ نسخه فرانسوی الویس پریسلی | جانی هالیدی تسلیم سرطان شد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از نیویورک‌تایمز، جانی هالیدی که در دنیای موسیقی به واسطه آهنگ‌ها و ترانه‌های بسیار محبوب خود به نام «الویس پریسلی فرانسوی» شناخته می‌شد، در چند ماه آخر زندگی با سرطان ریه مبارزه کرد و سرانجام دست‌ها را به نشانه تسلیم بالا برد. او نخستین ستاره فرانسوی بود که موسیقی راک اند رول را در زادگاه خود معرفی کرد و آهنگ‌های محبوب آمریکایی از جین وینسنت و الویس پریسلی را به فرانسوی می‌خواند.

شهرت و محبوبیت هالیدی راه را برای روی صحنه رفتن اجراهای راک در فرانسه باز کرد. ضمن اینکه او نخستین‌بار در ۱۹۵۵ مقابل دوربین سینما رفت و تا پیش از مرگ در بیش از ۳۰ فیلم ایفای نقش کرده بود. یکی از مهم‌ترین اجراهای هالیدی برنامه‌ای در برج ایفل بود که در ۲۰۰۱ بیش از ۶۰۰ هزار تماشاگر داشت. نکته جالب و عجیب در کارنامه او، موفق نبودن آهنگ‌ها و اجراهایش در آمریکا با وجود حضور پررنگ در کنسرت‌های لاس‌وگاس بود.

خلق بیش هزار آهنگ فرانسوی، ۳۰ بار حضور در فهرست پرفروش‌ها و بازی در فیلم‌های بزرگانی چون ژان-لوک گدار و پاتریس لکونت از دیگر نقاط عطف کارنامه هالیدی بود که ۱۵ ژوئن ۱۹۴۳ با نام اصلی ژان-فیلیپ اسمت در پاریس به دنیا آمد. مادر فرانسوی و پدر بلژیکی او خیلی زود از هم جدا شدند تا جانی زیر نظر خاله‌اش بزرگ شود. هالیدی پس از دیدن فیلم «دوستت دارم» پریسلی به کلاس‌های بازیگری و خوانندگی رفت و پا به مسیری سرشار از موفقیت گذاشت.


Source Article from http://www.hamshahrionline.ir/details/391662