نمایشنامه گمشده شپرد پس از شش دهه به صحنه می‌رود

تا آخرین یادگار شم شپرد فقید برای تئاتردوستان از آن دنیا باشد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، شپرد بارها در گفت‌وگوهای خود به The Mildew اشاره کرده بود؛ نمایشنامه‌ای تک‌پرده‌ای که خودش آن را شبیه کارهای تنسی ویلیامز می‌دانست. هر چند ریچارد استرند در مقام کارگردان نمایش هیچ اشاره‌ای به موضوع آن نکرده اما به نظر می‌رسد The Mildew نمایشنامه‌ای کمدی باشد از جنس آثاری که نمایشنامه‌نویس فقید آمریکایی در دوران اوج با آنها شناخته می‌شد.

شپرد در ۱۹۶۱ با هدف معلم یا دامپزشک شدن وارد دانشگاه شد اما یک سال بعد از آنجا بیرون آمد، از دست پدر آزارگرش از خانه گریخت و همراه یک گروه تئاتر سیار دنبال سرنوشت خود رفت. وقتی گروه چند ماه بعد به نیویورک رسید، او از اتوبوس پیاده شد و در کمتر از دو سال راه خود را برای تبدیل شدن به ستاره تئاترهای کوچک برادوی هموار کرد. ادامه داستان را هم که همه می‌دانند؛ یک نویسنده برنده پولیتزر و یک بازیگر نامزد اسکار که تابستان گذشته در ۷۳ سالگی درگذشت.

دوران دانشجویی شپرد در سن آنتونیو کالج هر چند چندان طول نکشید اما آنقدر بود که او بتواند نخستین نمایشنامه‌اش را بنویسد. متن The Mildew که نخستین بار در یک نشریه دانشجویی منتشر شده بود، سرانجام رنگ صحنه را به خود دید و دپارتمان تئاتر سن آنتونیو کالج آن را در قالب نمایشی تک‌پرده‌ای در برنامه زمستانی روی صحنه فرستاد. این برنامه کوتاه‌مدت روز پنجشنبه ۱۵ فوریه به پایان می‌رسد.

آنچه شپرد سال ۱۹۶۱ نوشته، متنی ۱۰ صفحه‌ای با امضای استیو راجرز است؛ نامی که نمایشنامه‌نویس گمنام آن روزها با آن شناخته می‌شد و چند سال بعد نامش را به سم شپرد تبدیل کرد. نمایشنامه The Mildew با وجود کمدی بودن بیشتر در مایه‌های جفنگ است تا بامزه بودن. هر چند نمی‌توان آن را با شاهکاری شپرد از جمله «کودک مدفون» و «دندان جنایت» مقایسه کرد اما برای یک دانشجوی تازه‌کار چندان هم بد نیست و نشانه‌هایی از بزرگی خالقش در آن دیده می‌شود.


Source Article from http://www.hamshahrionline.ir/details/398345