نوربخش: رویه ما حضور در اتاق شیشه‌ای است

 در چند سال گذشته این نخستین سالی بود که تکلیف مدیریت جشنواره مشخص بود و ما به راحتی توانستیم کارهای جشنواره را به جلو هدایت کنیم. جدول جشنواره از شهریور‌ماه امسال آماده بوده است. با توجه به اینکه مشاوران تبلیغاتی ما تأکید داشتند که جدول برنامه‌ها یک‌ماه قبل از آغاز جشنواره منتشر شود از این رو تصمیم گرفتیم در ایام منتهی به جشنواره جدول را منتشر کنیم.» حمیدرضا نوربخش، دبیر سی و سومین جشنواره موسیقی فجر صحبت‌های خود را با این جمله‌ها آغاز کرد.

نشست خبری دبیر سی و سومین جشنواره موسیقی فجر صبح روز دوشنبه ۱۳آذر در تالار وحدت برگزار شد. به گزارش همشهری، نوربخش پس از اعلان تاریخ جشنواره سی‌و سوم گفت: «در این دوره بیش از ۹۰ اجرا در بخش موسیقی نواحی، موسیقی بانوان، موسیقی پاپ، موسیقی بین‌الملل، موسیقی ردیف دستگاهی، موسیقی ارکسترال در تالارهای وحدت، رودکی، برج آزادی، سالن مرکز همایش‌های ایرانیان، برج میلاد و بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران برگزار خواهد شد.»

دبیر سی و سومین جشنواره موسیقی فجر درباره بخش موسیقی نواحی در جشنواره گفت: « امسال در بخش موسیقی نواحی توجه ویژه‌ای به کیفیت اجراها داریم و بر این اساس ۱۲ گروه موسیقی نواحی که ۲گروه نیز متعلق به موسیقی بانوان هستند آثار خود را ارائه خواهند کرد.»

  • ۳ گروه کر آثار انقلاب را اجرا می‌کنند

نوربخش در بخش دیگر صحبت‌هایش به اجرای آهنگ‌های انقلاب در موسیقی فجر پرداخت: «در بخش موسیقی انقلاب اسلامی ما امسال ۶ اجرا داریم که چند گروه در این بخش موسیقی‌های نوستالژیک دهه‌های اول انقلاب را اجرا می‌کنند. در این بخش «کرال» را نیز اضافه کردیم که آثار جاودانه مرتبط با پیروزی انقلاب اسلامی توسط سه گروه کر اجرا می‌شود که فکر می‌کنم می‌تواند یکی از بخش‌های جذاب جشنواره باشد.»

  • بعضی گروه‌های بین‌المللی خودشان خواستار حضور در جشنواره بودند

دبیر جشنواره درباره بخش بین‌الملل جشنواره هم توضیح داد:« نگاه خودم در جشنواره موسیقی فجر همواره بر این مبنا بوده که بتوانیم به بخش بین‌المللی توجه ویژه‌ای داشته باشیم. بر همین اساس با آژانس‌های فعال بین‌المللی ارتباط نزدیکی گرفتیم. برای من جالب بود که ما از آن سوی مرزها تماس‌هایی داشتیم که گروه‌های بین‌الملل خودشان خواستار حضور در جشنواره بودند.»

نوربخش با تأکید بر اینکه در این بخش سعی شده تنوع رعایت شود و علاوه بر این در حوزه «ایران فرهنگی» تمرکز جدی داشته‌اند، عنوان کرد: «در بخش بین‌المللی هنرمندانی ازجمله فرانچسکو کفیسو نوازنده ایتالیایی ساکسیفون، مانوکچه نوازنده زبردست درامز از فرانسه، پرویز شهیدخان از کشور هندوستان، همایون سخی از افغانستان، ارکان اوگور از ترکیه، گروه‌ای سو از اتریش، ریکاردو ری برو از پرتغال، کوارتت کلنگ از آلمان، تریو سوشان از فرانسه و هنرمندانی از کشورهای چین، صربستان، اسلوونی، سنگال حضور خواهند داشت.»

  • امیدوارم همه بودجه تأمین شود

بخش دیگر صحبت‌های دبیر جشنواره درباره بودجه و مسائل مالی جشنواره بود. حمیدرضا نوربخش درباره شفاف‌سازی عملکرد مالی جشنواره و منتشر‌نشدن گزارش مالی جشنواره در دوره قبل گفت:«روند همیشگی من تأکید بر حضور در اتاق شیشه‌ای است اما در دوره‌های پیشین ابهاماتی مطرح شد که من آن را روا نمی‌دانستم. البته بخشی از آن قابل پیش‌بینی بود که با تغییرات ساختاری جشنواره و تغییر ریل آن چنین ابهاماتی وجود داشته باشد. هم‌اکنون هم اگر دوستان مایل به ارائه گزارش باشند قطعاً این کار را انجام خواهم داد. در زمینه بودجه هم باید بگویم بودجه جشنواره امسال مشابه سال گذشته است و امیدوارم فضا به‌گونه‌ای باشد که این رقم یک میلیارد و ۸۰۰میلیون تومان توسط دوستان ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأمین شود.»

مدیر جشنواره موسیقی فجر مدیران بخش‌های مختلف جشنواره را نیز معرفی کرد:« امیرعباس ستایشگر مدیر بخش پژوهش، مهدی وجدانی در بخش روابط عمومی، حسین‌زاده مدیر بخش مارکتینگ و تبلیغات و تعدادی از همکارانم در دفتر موسیقی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی یاریگر ما در این دوره جشنواره هستند.» در پایان نشست خبری، پوستر سی‌وسومین جشنواره موسیقی فجر نیز رونمایی شد.


Source Article from http://www.hamshahrionline.ir/details/391513