هژمونی و بقا تا دموکراسی آمریکایی | آنچه در کتابخانه مخفیگاه بن‌لادن پیدا شد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایران‌آرت، نیروی ویژه ارتش آمریکا که با حمله ناگهانی به محل زندگی بن‌لادن او را پس از سال‌ها تلاش به دام انداخت، علاوه بر تحویل دادن جنازه سرکرده القاعده انبوهی از کتاب‌ها را فهرست کرد که ظاهرا این شهروند عربستانی در ۵۴ سال زندگی خود به خواندن آنها علاقه نشان داده بود. دولت آمریکا از دوم ماه می ۲۰۱۱ به بعد (روز مرگ بن‌لادن) هر چند وقت یک‌بار فهرست تعدادی از کتاب‌های موجود در قفسه کتابخانه او را در دسترس همگان قرار می‌دهد.

هر چند در عمارت ایبت‌آباد خبری از چراغ مطالعه نبود اما کتاب‌های پیداشده (بیشتر دیجیتال و کمتر چاپی) نشان می‌دهد بن‌لادن هوادار ویژه سیاستمداران و نویسندگان منتقد آمریکا از جمله نوام چامسکی و گرگ پالاست بوده است. در میان انبوه کتاب‌ها البته نامی ایران هم به چشم می‌خورد که به نظر می‌رسد تروریست بزرگ علاقه‌ای خاص به پیگیری برنامه هسته‌ای آن داشته است.

سیاست آمریکا، قوانین بین‌الملل، تئوری‌های توطئه، ده‌ها گزارش و نتایج اتاق فکر درباره القاعده و گروه‌های مشابه، گزارش‌های رسمی و غیررسمی درباره حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و… از موضوع‌های مورد علاقه بن‌لادن بوده است. ضمن اینکه در خانه او کتاب‌هایی هم پیدا شده که ظاهرا جنبه عمومی‌تر داشته و دیگر افراد می‌توانستند به آنها دسترسی داشته باشند؛ از جمله چند واژه‌نامه عربی به انگلیسی، ویرایش کودکانه کتاب رکوردهای گینس ۲۰۰۸، کتابی درباره شیوه‌های پیشگیری از خودکشی، نسخه‌ای از نشریه «پاپیولار ساینس» مربوط به دسامبر ۲۰۱۰ با موضوع بهترین نوآوری‎های سال و راهنمای یک بازی ویدئویی به نام دلتا فورس اکستریم ۲٫

آنچه در پی می‌آید، گزیده فهرست کتاب‌های موجود در کتابخانه بن‌لادن در روزهای پس از حمله دوم می ۲۰۱۱ سربازان آمریکایی به مخفیگاه اوست. با این توضیح که در گزارش رسمی دولت آمریکا هیچ اشاره‌ای به محل پیدا شدن این کتاب‌ها (روی میز کار، قفسه‌های کتابخانه یا روی رایانه شخصی) نشده است.

* کشتن امید: مداخله‌های ارتش آمریکا و سازمان سیا از زمان جنگ جهانی دوم – ویلیام بلوم
* توهم‌های ضروری: کنترل فکر در جوامع دموکراتیک – نوام چامسکی
* هژمونی یا بقا: جستجوی آمریکا برای سلطه جهانی – نوام چامسکی
* سلسله‌مراتب توطئه‌گران: کمیته ۳۰۰ – جان کولمن
* پرل هاربر جدید: پرسش‌های آزاردهنده درباره دولت بوش و ۱۱ سپتامبر – دیوید ری گریفین

* مسیحیت و اسلام در اسپانیا ۷۵۶ تا ۱۰۳۱ پس از میلاد – جی آر هاینز
* آمریکا و ویتنام ۱۷۸۷ تا ۱۹۴۱ – رابرت هاپکینز میلر
* راهنمای کوتاه برای فهم اسلام – ای آی ابراهیم
* ظهور و سقوط قدرت‌های بزرگ – پال کندی
* بهترین دموکراسی که می‌توان با پول خرید – گرگ پالاست

* اعتراف‌های یک جنایتکار اقتصادی – جان پرکینز
* استراتژی‌های رسانه‌های آنلاین القاعده: از ابورویتر تا ارهابی ۰۰۷ – هانا روگن
* بررسی جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران – هنری سوکولسکی و پاتریک کلاوسن
* جنگ‌های اوباما – باب وودوارد
* تاریخ جنگ‌های مدرن آکسفورد – چارلز تاونسند


Source Article from http://www.hamshahrionline.ir/details/400721