کتاب متری چند؟

توی همین حال و احوال بود که صدای جر و بحث فروشنده با یک خریدار خانم توجهم را جلب کرد. فروشنده مدام اصرار داشت: «بابا اینا همه یه چیز هستن… این کتاب، تک‌جلدیه خانوم… ایناهاش! بقیه‌ش هم همینه؛ خودتون ببینین فهرست‌و…». خریدار هم اصرار داشت که از همان یک جلد کتاب خاص، به تعداد لازم برایش بیاورند. معلوم شد خانم از رنگ عطف کتاب خوش‌اش آمده و حالا سفارش داده یک متر و ۲۰سانتی‌متر از همان کتاب برایش بیاورند.

فروشنده هم طبیعتا نمی‌توانست سفارش خانم را درک کند و بحث‌شان شده بود. تا اینکه عاقبت آن خانم توضیح داد که کتاب‌ها را برای ردیف بالای دکور سالن پذیرایی‌اش می‌خواهد و اصلا هم برایش مهم نیست که تمام‌شان یکی باشند. این، داستانی واقعی بود که خودم به چشم دیدم و لابد شما هم نمونه‌هایش را به‌عنوان شوخی شنیده‌اید. اما عجله نکنید! قبل از ایرادگرفتن به آن خریدار، این خبر را به نقل از «واشنگتن‌پست» بخوانید که چهارشنبه گذشته نوشت بانوی اول کاخ سفید هم «بعله»! قبل از این دونالد ترامپ گفته بود که وقتی برای کتاب‌خواندن ندارد؛ حالا و طبق این خبر، خانم ملانیا ترامپ هم علاقه‌ای به کتاب‌خریدن ندارد و از کتاب، فقط برای تزیین استفاده می‌کند. اصل خبر این است که عکس‌هایی از سالن کتابخانه کاخ سفید منتشر شد که نشان می‌داد در میانه سالن، تعدادی کتاب سبزرنگ به شکلی روی هم چیده شده‌اند که شبیه درخت کریسمس به‌ نظر برسند.

خبرنگار این روزنامه رفته سراغ مدیر ارتباطات ملانیا ترامپ و او تأیید کرده که این کتاب‌ها تازه خریده شده‌اند، ملاک خریدشان طیف رنگ سبز جلدشان بوده، مخصوص درست‌کردن درخت کریسمس هستند و فقط‌وفقط برای کاربرد دکوری تهیه شده‌اند. خبرنگار مورد نظر، تعدادی از کتاب‌های موجود در این چیدمان را هم معرفی کرده و لابه‌لای توضیحاتش، چندتایی متلک هم به ترامپ انداخته؛ مثلا اینکه «اگر فلان کتاب را به‌ جای استفاده در قاعده کاج، می‌خواندی، وضعت بهتر از این حرف‌ها بود». اما نکته جالب خبر اینجاست که به گفته همان مسئول ارتباطات ملانیا ترامپ، این چیدمان به معنی ایجاد یک نسخه شخصی از «سرود کریسمس» (داستان معروف چارلز دیکنز) است.

سرود کریسمس، همان داستان معروف اسکروچ طماع و خسیس است که در شب کریسمس روح کریسمس‌های گذشته و آینده سراغش می‌آیند و او متحول می‌شود. اما حالا چرا این کتاب؟ چون به کریسمس ربط دارد؟ نه! بقیه خبر را بخوانید. در مرکز این ترکیب سبزرنگ، یک نسخه از کتاب «سرود کریسمس» با جلد قرمز قرار دارد که فرانکلین روزولت، رئیس‌جمهور آمریکا در زمان جنگ جهانی دوم آن را خوانده و امضا کرده بوده. گرفتید چی شد؟ خانواده ترامپ فکر کرده‌اند روزولت به کتابخوانی شهرت پیدا کرده؛ حالا ما چکار کنیم؟ این شده که این ایده به سرشان زده و گفته‌اند ما که کتاب نمی‌‌خوانیم، لااقل نمایش کتاب‌خواندن و کتاب‌داشتن را اجرا کنیم.

این، خاصیت کتاب است که حتی آنهایی هم که علاقه‌ای به خواندنش ندارند، از تظاهر به آن، لذت می‌برند. خانم ملانیا ترامپ، به کتابخوانی تظاهر می‌کند و آن خانمی که یک متر و ۲۰سانتی‌متر کتاب از یک رنگ خاص می‌خواست هم به‌ وجود کتاب در دکور خانه‌اش افتخار می‌کند. داستایوسکی در رمان «ابله» آورده: «از هر آدم رذلی بپرسید که آیا ترجیح می‌دهد با رذلی مثل خود سروکار داشته باشد یا با آدمی بزرگوار و خوش‌قلب، بدون تردید پاسخ خواهد داد با آدمی بزرگوار و خوش‌قلب! پیروزی فضیلت، در همین است». حالا به همان قیاس باید گفت پیروزی کتاب هم در همین است؛ در همان ردیف کتاب‌های تزئینی که خریدار، حتی لایشان را هم باز نمی‌کند.


Source Article from http://www.hamshahrionline.ir/details/391546